POKAZY POFESTIWALOWE "ŻYDOWSKIE MOTYWY"

25 i 26 stycznia przedstawiciele klas trzecich z nauczycielami odwiedzili Żuławski Park

Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim. Odbył sie tam popremierowy pokaz

8.Miedzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”.

Filmy, które zaprezentowano to:

* „Rachunek szczęścia” - bohaterka filmu Stella Czajkowska, obecnie mieszkająca w

Szwecji, opowiada tragicznie naznaczone przez II wojnę światową dzieje swojej rodziny.

* „Krakowiaczek ci ja...”- film opowiada o życiu i pracy Jerzego Grossa, który wraz z

wnukami przyjechał do Krakowa, miasta w którym sie urodził, aby opowiedzieć o swoich

wojennych losach.

* „Nasze dzieci” - żydowskie dzieci ocalone z Holokaustu przerywają grę aktorów podczas spektaklu, ponieważ odczuwają fałsz przedstawianych sytuacji. Artyści zostają zaproszeni do sierocińca, aby poznać prawdziwa historie getta.

* „Lawnswood Gardens”- jest to filmowe spotkanie z profesorem Zygmuntem Baumanem. Film bada relacje miedzy baumanowską nowoczesnością i zagłada ukazana w pamiętniku z warszawskiego getta.

* „The Socalled Movie”- ponad 2,5 miliona wejść na You Tube na teledysk You Are Never Alone spowodowało, że mieszkający w Montrealu muzyk, filmowiec, rysownik i czarodziej Josh Dolgin- zwany Socalled zelektryzował świat sztuki. Jego niezwykły styl łączy surrealistyczne wizualizacje z własną mieszanką hip-hopu, funku i tradycyjnej muzyki żydowskiej.

* „Moja Australia” - czas i miejsce akcji filmu to powojenna Polska. Tadek, dziesięcioletni chłopiec marzy o Australii, kraju kangurów. Razem ze starszym bratem Andrzejem wychowują sie bez ojca, a zajęta praca matka nie zauważa, kiedy chłopcy przystępują do chuligańskiej grupy. Dopiero napaść na żydowską szkołę, po której chłopcy zostają aresztowani, uświadamia jej, co sie dzieje.

Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w popremierowych pokazach filmów, które

pochodzą z różnych zakątków świata i poruszają zagadnienia związane ze współczesną

tożsamością i kulturą żydowską oraz kwestie II wojny światowej.

Warto tez wspomnieć, ze nowodworskie seanse uświetniły 68 rocznice pierwszego Marszu Śmierci z KL Stutthof i Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.

Autor tekstu: Wiktoria Maciejewska

Organizatorzy:Beata Bazan