• Odwiedziło nas: 379258 osób
  • Do końca roku: 190 dni
  • Do wakacji: -1 dni

Jesteś tu: » Strona główna »

WIZYTA W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM

 

WIZYTA W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM

 

     Dnia 13 marca klasy IIIA i IIIB gimnazjum wzięły udział w wycieczce do ŻPH, który mieści się w Nowym Dworze Gdańskim, w miejscu gdzie w 1902 roku wybudowano mleczarnię.

     ŻPH to idealne miejsce na zapoznanie się z barwną historią Żuław. Wszystko, co związane z tym niezwykłym regionem, od wielu lat gromadzone jest w tym miejscu. Muzeum Żuławskie powstało w 1994 roku. W roku 2010, dzięki funduszom z Unii Europejskiej, zostało całkowicie wyremontowane i dostosowane do poruszania się w nim osób niepełnosprawnych. Od tego też momentu Muzeum Żuławskie zmieniło nazwę na Żuławski Park Historyczny.

     Uczniowie zwiedzili trzy muzealne sale. Pierwsza z makietą przedwojennego Nowego Dworu Gdańskiego oraz fragmentem wiatraka odwadniającego pochodzącego z Ostaszewa, który uważany jest za najcenniejszy eksponat żuławski. Druga poświęcona niderlandzkim osadnikom- mennonitom, którzy w XVI wieku znaleźli na Żuławach schronienie przed prześladowaniami religijnymi. Trzecia to sala nazwana „Strychem osobliwości” przypominająca poddasze starego żuławskiego domu.

      Miejsce ŻPH wyróżnia kameralny, domowy klimat. Eksponaty zebrane w salach wystawowych są na wyciągnięcie ręki, niektóre można zobaczyć z bliska, a nawet sprawdzić, jak działały.

     Wycieczka do Żuławskiego Parku Historycznego pogłębiła wiedzę uczniów z zakresu edukacji regionalnej, będącej ważnym elementem wszechstronnego rozwoju każdego młodego człowieka.

                                                

 

                                                                                                                                      Beata Bazan

                                                                                                         Sławek Rozwalak