• Do wakacji: WAKACJE!!! dni

WYCIECZKA DO FILHARMONII

Anioły są wśród nas? „Okruchy życia, czyli anioły są wśród nas” to tytuł musicalu, który uczniowie Zespołu Szkół (a konkretnie klasy V, VI, Ia, Ib) mieli okazję obejrzeć 12 listopada, bo tylko wtedy w Gdańsku w Filharmonii dwukrotnie grano ten spektakl. Musical opowiada o losach nastolatków pewnego małego miasteczka rządzonego przez tamtejszy uliczny gang. Jego szefem jest człowiek zwany Żyleta. Strach przed jego osobą sprawia, że wszyscy są mu posłuszni. Do gangu należą dzieci, dla których jest on zarówno ucieczką od codziennych problemów czy biedy, jak i sposobem na zabicie nudy. Obojętność świata sprawia, że wszyscy bez sprzeciwów tolerują panującą sytuację. Jednak monotonność ta zmieniła się, gdy do szkoły, prowadzonej przez surowego dyrektora zawitał nowy nauczyciel Tomek. Chłopak wypowiedział wojnę rządzącym tam zasadom, stosując własne metody pracy z dziećmi. Stanął  tym samym na drodze nieobliczalnemu szefowi gangu, czerpiącemu spore zyski z małoletnich złodziejaszków, którym wydaje się, że mają wszystko, lecz ich wolność i dusza już od dawna była w posiadaniu apodyktycznego szefa. Na szczęście szybko okazało się, że nowy nauczyciel potrafił zmienić w nich to błędne postrzeganie świata. Odkryli  w sobie nowe zainteresowania oraz ową duszę- duszę, w której Tomek odnajduje niedostrzegane przez nikogo dobro.  Podroż z Tomkiem przyniosła  mnóstwo niespodzianek, przygód, a także magii, obecnej w sercu każdego z nich. Dzieciaki zaczęły czuć, że dopiero teraz żyją pełną piersią. Jednakże, czy zdobędą się na odwagę, aby sprzeciwić się Żylecie, dzięki któremu mogą demonstrować swą siłę i znaczą więcej, nawet w świecie dorosłych? Czy zwycięży dziecięca szczerość i wrodzone dobro, czy pogoń za pieniądzem i zło? Odpowiedź na to pytanie znaleźli widzowie spektaklu.

Izabela Gutowska