WYJAZD DO KINA

[…]” Jak kamienie rzucane przez Boga na szaniec!...”

J. Słowacki, Testament mój

„ Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo." Oto dewiza jaką w życiu kierują się trzej młodzi przyjaciele Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą "jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec", zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

W nakręconym z rozmachem filmie Roberta Glińskiego przenikają się wartości historyczne, patriotyczne i ogólnospołeczne ważne dla wszystkich Polaków. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie wyrażał się o tej adaptacji, polecał obejrzenie tego obrazu uczniom, nauczycielom, rodzicom.

Tak też się stało 13 marca. Uczniowie naszego gimnazjum obejrzeli ten film na dużym ekranie, niektórzy na gorąco komentowali różnice między książką a adaptacją Glińskiego. Nie zabrakło zdziwienia, że Alek był w cieniu swoich towarzyszy, że zakończenie było bardzo swobodną interpretacją lektury. Znalazła się uczennica, która przyznała się do łez podczas czytania. Ile osób – tyle opinii i szanujemy wszystkie.

Świadomym zabiegiem twórców filmu było obsadzenie w rolach głównych trójki młodych, nieznanych dotąd autorów: Zośkę zagrał Maciej Sabat, Rudego – Tomasz Ziętek, a Alka – Kamil Szeptycki.

Całość twórczego spojrzenia na ''Kamienie na szaniec'' dopełnia niezwykła w swej formie, dynamiczna muzyka skomponowana przez Łukasza Targosza. Muzyka, żyjąca wraz z filmem i na długo po wyjściu z kina. Dla niektórych to ona była najważniejszą bohaterką.

Nad odbiorem, zrozumieniem, przesłankami filmu będzie jeszcze dyskusja podczas omawiania na lekcjach filmu, książki czy też postaw patriotycznych. Wtedy zostaną wyartykułowane wszystkie opinie o tym filmie, który jeszcze przed pokazem premierowym wzbudził wiele emocji, niekiedy  kontrowersyjnych, np. sprzeciw harcerzy .