11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

"Pociąg do wolności" to tytuł apelu przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół w Ostaszewie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Montaż słowno- muzyczny pokazywany był dwukrotnie – 10 listopada dla wszystkich uczniów w przeddzień święta, dla mieszkańców Gminy Ostaszewo 11 listopada. Oba występy odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, a pierwszy okazał się znakomitą próbą generalną przed prezentacją dla szerszej publiczności. Występujący i przygotowujący przeanalizowali błędy i drugiego dnia mogło być już tylko lepiej. Jak zresztą wiadomo – trening czyni mistrza. Widzowie mieli okazję wsiąść do pociągu jadącego przez wydarzenia historyczne i prześledzić szlak Polaków do odzyskania niepodległości przez nasze państwo. Większość ról przypadło w udziale uczniom gimnazjum, ponieważ dobrane treści były na tyle poważne, że nie pasowały dla podstawówki, co nie znaczy, że oni nie wystąpili. Każdy tego rodzaju występ to okazja do kształtowania właściwych postaw młodych ludzi wobec tradycji. A trzeba przyznać, że uczestnicy chętnie podjęli wyzwanie i nie trzeba było ich nakłaniać do występu. To ogromna radość dla pedagogów, a praca z taką grupą to czysta przyjemność.

Izabela Gutowska, Sławomir Rozwalak