SPEKTAKL TEATRALNY

Anglicy mają Szekspira, a my, Polacy, Słowackiego.

Dwie piękne siostry, w których zakochał się książę Kirkor, idą do lasu. Która prędzej zbierze dzban pełen świeżych malin, ta zostanie jego żoną. Tylko jedna spełni swe marzenia, tylko jedna idąc po trupach osiągnie władzę i królewski tron. Jednak osąd jej podłych zbrodni będzie sprawiedliwy. "Balladyna" to klasyczny dramat, w którym postaci świata rzeczywistego przeplatają się z magicznymi zjawami z baśni.

Historię rywalizacji uosabiającej dobro Aliny i okrutnej, złej, opanowanej żądzą władzy Balladyny powinien poznać każdy uczeń gimnazjum.

Chcąc lepiej zrozumieć tekst, uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum zdecydowali się ulec namowom szkolnej polonistki i obejrzeli w dniu 3 marca 2016 roku dramat Słowackiego na scenie Teatru im. Sewruka w Elblągu.

Była to inscenizacja  w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, który jednocześnie jest scenografem i autorem kostiumów. Muzykę do spektaklu stworzył Jerzy Satanowski

Tekst Słowackiego został odczytany jako spór Balladyny z Bogiem. Sam język jest jednak żartobliwy, dzięki przywołanej formie dawnego teatrzyku - przesadne makijaże, światła rampy, kiczowaci konferansjerzy. To jest niewątpliwie kicz, ale bardzo pięknie zaistniał i był zaplanowany.

Niezwykle ważnym elementem spektaklu jest muzyka - współczesna, rockowa, mocna, natrętna. W jednej scence pojawił się motyw renesansowy, to jednak jest tylko żartobliwy cytat, mrugnięcie okiem.

Makijażami  aktorów zajmowali się młodzi ludzie z Liceum Plastycznego i była tam nasza absolwentka Zuzanna Wójtowicz.

Izabela Gutowska