FILM W KINIE KREWETKA

W dniu 2 grudnia klasa IIG wybrała się mikołajkowy seans do kina, zaprosiliśmy do wspólnego oglądania 10 uczniów z klasy III. Zdecydowaliśmy, że będzie to film pt. Przełęcz ocalonych – amerykański dramat filmowy z 2016 roku w reżyserii Mela Gibsona, przedstawiający historię życia amerykańskiego adwentysty i obdżektora Desmonda Dossa.
Wyboru nie żałujemy. Ten dramat biograficzny rozpoczyna się dość typowo, ale później jest realizacją z rozmachem; czasem zbyt wielki jest ten rozmach, zbyt przesadnie pokazane sceny batalistyczne z właściwą dla Gibsona fantazją i niekiedy nawet przesadą. Film pokazał wiele historii – miłości matczynej, trudnej miłości ojcowskiej, miłości między kobietą a mężczyzną, nienawiści dla odmienności, uporu, obrony swojej odmienności, człowieka, który nie wyrzekł się wiary nawet w najtrudniejszych momentach życia, wreszcie historię wiary, która góry potrafi przenosić.
Czy to film dla gimnazjalistów? Z pewnością tak. Dawno nie było na ekranach kin tak mocno edukacyjnego wojennego filmu, chociaż krew się lała strumieniami, chociaż szczątki ludzkie pożerały gromady grasujących szczurów.
N a koniec informacja, że główny bohater to postać rzeczywista; zmarł w 2006 roku; czyli historia oparta na faktach, nie sana iluzja. To wszystko razem robi wrażenie.
Opinie uczniów w większości są pozytywne; usłyszałam nawet stwierdzenia, że to najlepszy film, jaki w ostatnim czasie widzieli.
Sam wyjazd zaspokoił chyba oczekiwania uczniów, bo najpierw odwiedziliśmy miejsca strategiczne, czyli Fast foody, później dobry film, a później późny powrót do domów. Nad całością czuwały p. Gutowska i p. Zielińska.
Organizator: Izabela Gutowska